Приказивање постова са ознаком USA-Arizona. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком USA-Arizona. Прикажи све постове

недеља, 27. јун 2010.

Bisbee,Arizona-Da li srbi zive ovde?

Bisbee ima slicnu istoriju i sudbinu kao i Jerome. http://travelgarisha.blogspot.com/2009/12/jeromenajsiveci-avetinjski-grad-u.html
Grad je osnovan 1880 godine a ime je dobio po sudiji  DeWitt Bisbee jednom od investitora ,koji nikada nije video grad.
Bisbee se nalazi na oko 150km jugoistocno od Tucson, oko 40km od Tombstone i par kilometara od meksicke granice.



U doba najveceg razvoja Bisbee je imao oko 35000 stanovnika a trenutno ima oko 6.000 stanovnika.Miks crvenovratnih starih rudara,,starih hipija,starih bajkera koji su davno prestali da voze,novih hipija, itd.Naci regularan posao ovde ,spada u domen naucne fantastike.Uglavnom su tu umetnici i oni koji rade usluzne delatnosti,vezane za turizam.
Zasto su ovi prvi inspiraciju za svoj rad nasli bas ovde?
Ne znam,nisam umetnik.
Bisbee je usadjen u brdu i nalazi se na nadmorskoj visini od  1600m ,klima je malo hladnija  nego sto bi se ocekivalo za Juznu Arizonu.(sto je generalno dobra stvar)
                                                                   prilaz Bisbee-ju
Istorija kaze da je ovaj grad bio najnapredniji u Southwest-u,zahvaljujuci bogatstvu bakra i zlata.Ali kao i vecina rudarskih gradova,kada ponestane rude,stanovnici se trude da od njega naprave turisticku atrakciju.
Izgleda da im je uspelo!
                                                            pogled iz daljine na Bisbee
U gradu je gomila restorana,art galerija,prodavnica suvenira i sl.Nazalost  ima mnogo droge.(sto u prolazu,sto je stanovnici koriste).Cuo sam da neki lokalci nude drogu turistima,onako usput.Posto se grad nalazi na samoj granici,to je bilo i za ocekivati.
Kuce su gradjene u Viktorijanskom stilu ali ruku na srce,mogu se videti samo renovirane.Nove ne postoje.Valjda tako treba?


                                Trud umetniika se moze videti na zidovima starih kuca
 Par interesatnih cinjenica:
-Bisbee je bio najveci grad izmedju St.Louis i San Francisco na prelazu 19 i 20 veka
-Bisbee ima najduzi golf teren u Arizoni
-Bisbee  ima najvecu koncentraciju restorana i mesta za prenociste u Arizoni
-Prva berza u Arizoni je otvorena u Bisbee-ju
-Bisbee ima  najstariji kruzni tok  u Arizoni(1947)
-Bisbee je rangiran i top 100 umetnickih gradova(hm)
-The Copper Queen Library je najstarija biblioteka u Arizoni
-Bisbee ima jedini podzemni tour u Arizoni-The Queen Mine Tour
Kad smo vec kod rudnika da bacimo malo pogled.
                                                                                            ulaz u muzej






                                                                   ispred muzeja

Sve i da hocete ,nikako ne mozete izbeci povrsinski kop The Lavender Pit.Nezaobilazna destinacija za sve turiste.
 Veliki parking i zicana ograda.Sjajno mesto za fotografisanje.A pored jos jedna prodavnica tzv. juvelirnica zvucnog naziva"Bisbee Blue"!

                                  Na sredini parkinga se nalazi i spomenik USA pilotu iz II svetskog rata.

                                             Iz ovog kopa se izvlacilo najvise bakra u Arizoni nekada.

                                            Sada je to samo jedna velika rupa sa puno vode.

Sta je jednog prosecnog srpskog turistu nateralo da poseti ovu nedodjiju?
Kada smo napustali Tombstone http://www.cityoftombstone.com/ ,moj prijatelj Bogo mi je rekao da moramo obavezno posetitti mesto koje su  izgradili srbi!Pazi sad ovo kraj sveta(tacnije USA ali to je isto),mislim se koja je muka naterala te ljude da se ovde skrase?Usput mi je Bogo rekao da ce mi pokazati 3 njegove kuce gde je ziveo. Bogo je inace stanovnik Arizona City-ja ali ga veoma lepe uspomene vezu za ovaj kraj.Kasnije sam cuo da je Bisbee bio grad bluda i razvrata.Sada je nazalost( ili na srecu?) poznato kao omiljena destinacija pedera.Svake godine u Bisbee-ju se odrzava Gey Pride. Inace Bogo ima 76 godina i  duhovno i telesno je u odlicnoj kondiciji.Posto  smo stigli u kasno popodne ,morali smo da nesto prezalogajimo.
Pravac http://www.copperqueen.com/ .Dok smo obedovali, glasno smo pricali(bar smo po tome prepoznatljivi) i smejali se.Pored nas je sedeo sredovecan par i u jednom momentu me zena zapitala:"Izvinite odakle ste?"Odgovorio sam:"Srbija!!!."Veoma brzo pricate pa sam pomislila da ste rusi ili poljaci"-rece "komsinica".
Onda mi je dodala:"Ovde zivi dosta srba".
Dakle nije me Bogo slagao!

                                               pogled na  Copper Queen Hotel

                                                              Boga i ja za ruckom
Pre poznate turisticke ture"Introducing Bogo House`s" ,otisli smo da vidimo Srpsku Pravoslavnu crkvu.
Na moju veliku zalost kapija je bila zatvorena,te sam mogao samo da napravim par fotografija.Kasnije sam saznao da je crkva  zatovorena od 1974 godine i da svestenici samo povremeno dolaze,samo kada je bozic ili uskrs.Posto smo se zadrzali zaista malo vremena nisam imao prilike da upoznam nijednog srbina a kamoli da cujem srpski jezik.Pretpostvaljam da nove generacije ni ne pricaju nas jezik.

                                                               Garisha ispred zakljucane crkve


Bogo je pricao price za svaku od ovih kuca ponaosob ali nije momenat da vas zamaram.










                                                                   Lepa boja zar ne?

Ne moze se reci da su neke monumentalne gradjevine.Sto bi pesnik rekao"Pit i to je Amerika!"
Otisli smo da vidimo i meksicku granicu ali se s druge strane zida cula buka ,verovatno jos jedan pokusaj ilegalnog prelaska granice,te smo iz tog razloga samo napravili par fotografija i pravac nazad.

                                                          zid koji mnogi nisu prekocili a pokusali su

                                                                              granicni prelaz

 U vreme kada sam ja posetio Arizonu jos nije stupio na snagu famozni imigracioni zakon.
http://edition.cnn.com/2010/POLITICS/04/23/immigration.faq/index.html
A da li je Arizona imala slicnih situacija u svojoj istoriji? Nazalost, imala je.Dakle istorija se ponavlja.
Bisbee ce uvek ostati zapisan crnim slovima po rasnoj diskriminaciji.I to bas onaj Bisbee koji je najvecim delom izgradjen srpskim rukama!
Bisbee deportacija 1917:

 Sve je pocelo jer su se rudari zalili na uslove rada i rasnu diskriminaciju.
Naime u to doba rudnik u Bisbee-ju je bio poznat kao" White man`s camp",naziv koji je u stvari oznacavao  dvostruke standarde za plate rudara.Beli(ili amerikanci) su imali  jednu plateznu skalu npr dobijalii su  2.25$ dnevno a meksikanci su dobijali  za isti posao 1.50 $.
To je bilo na pocetku.Kasnije su ustanovljena 3 platezne skale za;bele(Anglo-amerikanci,strance(Italiani,Srbi i ostali)i za meksikance.
Nastavak jezive price mozete videti ovde:





Ostalo mozete pronaci ovde:
http://www.library.arizona.edu/exhibits/bisbee/history/index.html

http://axisofevelknievel.blogspot.com/2007/07/july-12.html
Negde sam procitao da je oko 5.000 srba zivelo u Bisbee-ju.
Teska ih je muka naterala da prevale toliki put i nastane se ovde.
Nisam mnogo podataka nasao na internetu o srbima koji su ziveli ovde,osim da je jedan od znamentijih gradjana bio George Medigovich ,cija je prodavnica mesovite robe sada pretvorena u hotel.
http://www.hotelsanramon.com/
Takodje sam naisao na fotografije  koje govore o zivotu ali na zalost i smrti srba.
                                                              Medigovich villa

Voleo bih kada bih mogao popricati bar sa nekim potomkom rudara,kako bih dobio potpuniju sliku o zivotu u Bisbee-ju.
Ono sto sam video i doziveo ovde ,nije me impresioniralo.
Bisbee je samo jedan u nizu gradova u Arizoni  ciji stanovnici pokusavaju da prezive na staroj slavi.
Po mom misljenju to cine jako lose.







недеља, 6. децембар 2009.

Jerome,najsiveci avetinjski grad u Americi

Za Jerome u Arizoni kazu da je jedan od najsivisi (misli se na nadmorsku visinu)i najsiveci avetinjskih gradova  u Americi.(Ghost Town).Takodje kazu da je grad s pogledom od bilion dolara(The Town with Billion Dollar  View).
Obisao sam malo gradova u USA  ali od te manjine,ovaj je stvarno bio najsivisi i najsiveci.Za pogled od milion dolara ne znam,mozda?Ali ipak ajde da im verujemo.
Jerome je imao zanimljivu istoriju ,koja kao da se poklapa sa trenutnom situacijom u USA.
Dakle neverovatni uspon i strmoglavi pad.U svakom pogledu.
Јеrome, nazvan jos najsijedinstveni  grad u Americi, imao je svoje skromne pocetke davne 1876 godine kada su pocela prva iskopavanja rude.Porastao je od male zajednice sa satorima i barakama veoma brzo do modernog grada od 15.000 stanovnika.
Na svom vrhuncu 1920, Jerome je peti po velicini grad u Arizoni i dom za vise od 2500 rudara.Za to doba moderan grad sa bolnicama,pozoristem,operom,restoranima i naravno "crvenim fenjerima",koja ide uz rudarska mesta zar ne?


Prva kompanija za preradu ruda bila je  United Verde Copper Company(UVCC) osnovana 1882 godine ciji je vlasnik bio izvesni Morris Ruffner.
Grad je dobio ime po investitoru iz New Yorka,Eugen Murray Jerome.
Karakteristicno za njega je da nikada nije posetio grad,nego je ceo posao vodio iz New York-a.
Bas me zanima koliko dana jahanja je bilo potrebno od New York-a do Jeroma?Nije ni cudo sto je sedeo u kacelariji,daleko je bre!!


Zvanicno je grad dobio ime Jerome 1899 godine.
Ipak covek koji je najzasluzniji za njegov procvat je Williams Anderws Clark http://en.wikipedia.org/wiki/William_Andrews_Clark ,industrijalac i senator iz Montane.


Clark-ovo znanje iz rudarstva i preduzeticke sposobnosti  vremenom su od  United Verde Copper Company (UVCC) stvoroili jednu od najvecih  kompanija za preradu rude u svetu.
Izmedju  1897 1899 Јеrome je goreo nekoliko puta. Јеdan pozar unistio je 24 saloona i 4 kineska restorana.
Da dobro ste procitali,bilo je tada kineskih restorana!Bilo je i srba ali nemam podatke da li su  prodavali pljeskavice i cevapcici.Posle svakog pozara tanovnici su uspeli da vrlo brzo obnove grad.
Sreca je pocela da napusta Jerome kada je cena bakra pocela naglo da pada a totalni kolaps se desio padom berze 1929 godine kada je grad dramticno poceo da gubi stanovnike.
1953 godine i poslednji rudnik je zatvoren.
1955 broj stanovnika je bio manji od 100.


Током 1970-ih grupa umetnika preselila se i prazne zgrade i avetinjski grad jer obnovljen kao zajednica umetnosti.  
Polako Jerome je postao ono sto je danas ,miks zgrada iz 19 i 20 veka sa restoranima,hotelima,galerijama i svakojakimprodavnica suvenira.

Treba izdvojiti

Jerome Grand Hotel koji je prethodno bio najveca i najmodernija bolnica u Arizoni.
 
 
 


lift iz 1926 godine u Grand Hotelu
Meni u Grand Hotel Jerome i nije bas neki.Mislim da je u opticaju bilo samo 5 vrsta jela.
Iz ocaja smo se odlucili za lignje.Uobicajena klopa u Arizoni zar ne?
Takodje treba videti i Gold King Mine i Ghost Town.
zaista originalno
 

 
Ghost Town je u stvari jedna brvnara u kojoj se prodaju suverniri.Sav novac navodno ide u dobrotvorne shrhe.Ih koliko sam puta to cuo!Nema veze "otvorio"sam se za kesicu sitnih kamencica.




 Probao sam jos i da posetim lokalnu vinariju ali zamislite rade dvakratno,bas kad sam ja dolazio oni ne rade?
Neodoljivo me podseca na radno vreme u Trstu ranih 80-tih.
Sve u svemu Jerome je zanimljivo mesto i svakako  ga treba posetiti.








LinkWithin

Related Posts with Thumbnails